Palety - niezbędne w transporcie i magazynowaniu towarów


Do produkcji palety generalnie wystarczy piła do cięcia desek, młotek i gwoździe. Cena jednej palety waha się w granicach kilku złotych natomiast skup do kilkunastu w zależności od punktu skupu.

Ale czy rzeczywiście piła, deski i młotek wystarczy żeby stworzyć palety odpowiadające normom? Do produkcji palety potrzebna jest specjalna pilarka wielotarczowa do cięcia klocków. Jej koszt w zależności od stopnia zaawansowania waha się w granicach kilku tysięcy. Najważniejsze jednak jest dobre gatunkowo drewno na palety, które przecież wykorzystywane są we wszystkich gałęziach przemysłu.

Magazynowanie lub transport różnych materiałów czy gotowych produktów stawia wysokie wymagania dotyczące wytrzymałości na obciążenia oraz funkcjonalności. W praktyce do transportowania towarów używa się różnego typu palet, które zostały przetestowane i spełniają stawiane im wymagania.

Najbardziej znanymi są palety euro, bo umożliwiają międzynarodowy transport towarów. Ta grupa palet musi spełniać wszystkie standardy począwszy od jakości drewna a skończywszy na gwoździu. Bez nich bezpieczne przetransportowanie towaru byłby nie możliwe lub znacznie utrudnione.